Projekta “Māksla+Ēdiens+Nākamā paaudze” izstāde
Datums: 2023. gada 16. jūlijs – 2023. gada 20. augusts
Vieta: Ruckas muižas pagalms, Piebalgas iela 19, Cēsis
Ruckas mākslas fonds un Norvēģijā bāzētais zinātnes centrs Vitenparken aicina apmeklēt izstādi Ruckas parkā. Izstāde skatāma līdz 20. augustam. Tā tapusi projekta “Māksla+Ēdiens+Nākamā paaudze” ietvaros, kad laika posmā no 11. jūlija līdz 15. jūlijam, radošajās darbnīcās bērni un jaunieši vecumā no 10 līdz 18 gadiem kopā ar māksliniekiem, ekspertiem un pavāriem no Līgatnes “Pavāru mājas” apsprieda un modelēja nākotni caur mākslas un ēdiena prizmu. Tika veidotas 3D ēdiena skulptūras, mākslā pārstrādātas austersēnes, kā arī radīti daudzi citi radoši vizuālās mākslas darbi. Noslēdzoties darbnīcām, Ruckas parkā ir atklāta brīvdabas izstāde, kurā eksponēts atskats uz bērnu un jauniešu radošajām aktivitātēm, kas tapuši projekta klātienes darbnīcu laikā.
Nedēļas garumā, dažādās darbnīcās Līgatnes “Pavāru Mājas” pavāri ņēma aktīvu dalību un kopā ar bērniem īstenoja ēdienu eksperimentus. Darbnīcās jaunieši strādāja ar māksliniekiem no Norvēģijas un Latvijas, veidoja unikālus mākslas darbus, apvienojot apģērbu dizainu ar dažādam dzīvības formām, piemēram austersēni, radot jaunu ekoloģiski draudzīgu apģērbu, no kura tuvāko četru nedēļu laikā izaugs sēnes, pārvēršot to neredzētā ielu stila modē. Citā darbnīcā bērniem bija iespēja fantazēt par dzīvi un izdzīvošanu kosmosā, apskatot un nobaudot ēdienu, ko audzē un ēd un eksperimentos skaidrojot, vai iespējams ēdienu atmosfērā izaudzēt arī pašiem. Darbnīcās jaunieši grupās izstrādāja jaunas ēdiena receptes no ēdieniem, ko ēd ikdienā, meklēja dažādas to kombinācijas. Ēdienu fasēja formātos, kas vislabāk piemēroti ēšanai kosmosā – smūtijā, enerģijas batoniņā un pastā. Darbnīcu laikā pie bērniem viesojās arī biologs Māris Olte, kurš bērnus tuvāk iepazīstināja ar Amerikas signālvēzi un vietējām vēžu sugām, pēc tam kopā ar mākslinieci izveidoja interaktīvu spēli par tiem. Ar mākslīgā intelekta un pārtikas 3D printera palīdzību tika veidotas pārtikas skulptūras no līdz šim neredzētām radībām. Izmantojot polaroid fotogrāfijas un glezniecības tehnikas tika atklāti dārza un mākslas noslēpumi.
Kopumā darbnīcas aptvēra vizuālās mākslas, performances, dizaina, audiovizuālo mediju mākslas, tehnoloģiju, bio-mākslas, vides zinātnes un gastronomijas jomas. Tas viss apskatāms izstādē. Izstādes atklāšana notika 16. jūlijā, kur Ruckas mākslas rezidenču centra apmeklētāji tika cienāti ar “Nāriņu zupu” un Ruckas parkā tika ierakta laika kapsula, kas sevī glabās projekta dalībnieku un tajā iesaistīto mākslinieku, pavāru, pieaicināto ekspertu pieņēmumus un fantāzijas par nākotnes ēdieniem.