Darbnīca klātienē #5 Kosmosa salāti & sēklu glabātāji

Vai cilvēkiem vajadzētu mēģināt izveidot pastāvīgu mājvietu kosmosā? Ja jā, ko viņi tur ēdīs? Šajā darbnīcā dalībnieki tika aicināti pārdomāt dzīvi kosmosā un balsot par to, vai cilvēkiem vajadzētu pārcelties un radīt apdzīvotas vietas ārpus mūsu planētas. Mēs izaudzējām salātus, kas tiek audzēti arī Starptautiskajā kosmosa stacijā. Savukārt darbnīcas dalībnieki novāca ražu un gatavoja ēdienus no salātu šķirnēm, kas augušas kosmosā. Mēs meklējām atbildēt uz dažādiem jautājumiem: Kas veido labu dzīvi uz Zemes vai kosmosā? Kā jāgaršo kosmosa maltītēm un ko tur var izaudzēt? Vai kosmosa dārzeņus ir vērts saglabāt šeit uz Zemes? Vai kosmosā mums ietu labi?

Festivāla “Māksla+Ēdiens+Nākamā paaudze” ietvaros bērni un jaunieši fantazēja un kritiski izvērtēja dzīvi kosmosā. Darbnīcas dalībnieki pieņēma jaunu identitāti un sev piemērotus astronautu vārdus. Savukārt Genomiskās gastronimijas centra pavadībā jaunieši izstrādāja savus kosmosa tērpus un dažādas unikālas vīzijas par to kā nākotnes ēdiens un pārtikas ražošana varētu izskatīties tālu prom no planētas Zeme, izstrādājot jaunas ēdienu receptes no pārtikas sastāvdaļām bez kurām jaunieši nevarētu iedomāties savu ikdienu. Ņemot vērā īpašos apstākļus ārpus Zemes atmosfēras Starptautiskajā kosmosa stacijā, ēdiens tika pagatavots formātos, kas vislabāk piemēroti ēšanai kosmosā – smūtijā, enerģijas batoniņā, un pastā. Ēdienus dalībniekiem palīdzēja sagatavot pavāri no Pavāru mājas Līgatnē. Savukārt darbnīcas noslēgumā jauniešu sniegumu interaktīvā ēdienu šova formātā novērtēja žūrija, izvērtējot receptes tika ņemts vērā dalībnieku radošums, ēdiena garša un tā atbilstība ārpus Zemes vides prasībām.

Par māksliniekiem

Genomiskās gastronomijas centrs ir mākslinieku vadīta ideju laboratorija, ko 2010. gadā uzsāka Katrīna Krāmere (Norvēģija) un Zeks Denfelds (ASV). Centrs pēta cilvēku pārtikas sistēmu biotehnoloģijas un bioloģisko daudzveidību. Viņu misija ir izmeklēt strīdus un diskusijas saistībā ar pārtiku, veidot prototipus alternatīvas kulinārijas nākotnes iespējām un iztēloties taisnīgāku, bioloģiski daudzveidīgāku un skaistāku pārtikas sistēmu.

Centrs publisko lekciju, pētniecisko publikāciju, ēdienreižu un izstāžu veidā prezentē savus pētījumus par organismiem un vidi, ar ko manipulē cilvēka pārtikas kultūras. Kopš 2013. gada viņiem ir pievienojusies arī māksliniece Emma Konlija (ASV), un viņi ir sadarbojušies ar zinātniekiem, šefpavāriem, hakeriem un lauksaimniekiem Eiropā, Āzijā un Ziemeļamerikā.